sfera dialogu

Extreme hunger. Nieustanna potrzeba jedzenia

Czym jest extreme hunger i czy powinien być powodem do obaw – odpowiada specjalistka –  psycholożka Katarzyna Gaber, która na co dzień współpracuje z osobami borykającymi się z zaburzeniami odżywiania.

3 lutego 2022 • 1 minut czytania

Wychodzenie z zaburzeń odżywiania jest procesem złożonym z różnych etapów – nie ma jednej gotowej recepty na wyzdrowienie, dlatego składa się on ze wzlotów i upadków. Kiedy organizm jest w procesie zdrowienia, towarzyszą mu różne zmiany – ciało i narządy osoby chorej są odżywiane, stabilizuje się gospodarka hormonalna a za tym też idzie ustabilizowanie głodu i sytości. W trakcie leczenia u osoby borykającej się z zaburzeniami odżywiania może wystąpić zjawisko zwane extreme hunger (tłumacząc z angielskiego: ekstremalny głód), które bywa powodem do niepokoju osób w trakcie zdrowienia. Czym jest extreme hunger i czy powinien być powodem do obaw – odpowiada specjalistka –  psycholożka Katarzyna Gaber, która na co dzień współpracuje z osobami borykającymi się z zaburzeniami odżywiania.

Czym jest extreme hunger (EH)?

Tłumacząc z języka angielskiego jest to ekstremalny głód. Jak sama nazwa wskazuje extreme hunger – od razu na myśl przychodzą słowa: ogromy, ekstremalny głód. Extreme hunger jest to nieustanna potrzeba jedzenia, pomimo że czujemy już sytość. Jest to biologiczny głód w reakcji na niedożywienie organizmu.

U kogo może wystąpić extreme hunger?

EH pojawia się często u osób, które doświadczyły w swoim życiu zaburzeń odżywiania, w szczególności silnych restrykcji kalorycznych – stosowania głodówek i ograniczania kalorii, a także nadmiernych ćwiczeń fizycznych. Myślę że tego typu zachowania przeplatają się w wielu rodzajach zaburzeń odżywiania i przyczyniają się do błędnego koła zachowań żywieniowych. Niemniej, EH nie dotyczy jedynie osób wychudzonych czy z niedowagą, może wystąpić również, kiedy masa ciała jest w normie czy nawet ponad nią.

Nie musi to jednak dotyczyć wyłącznie osób chorych. Kultura diet nakłania coraz większe ilości osób do niezdrowego odchudzania, szczególnie szybkiego i efektywnego.

Zmiana zachodzi nie tylko w sylwetce, ale w całym organizmie, zaburzając pracę mózgu i gospodarkę hormonalną. Szczególnie wrażliwy staje się układ limbiczny,  który odpowiada za regulację głodu i sytości. Przy coraz niższej podaży energetycznej i spadku masy ciała poniżej zdrowej normy, nasz organizm zaczyna działać w trybie „przetrwania”. Zatrzymywana jest menstruacja (przypadku osób miesiączkujących), spowalnia metabolizm, organizm zaczyna czerpać energię z mięśni i innych tkanek wewnętrznych. Nierównowaga hormonalna powoduje kolejne problemy.  Leptyna – hormon sytości hamujący uczucie głodu, który magazynuje się w tkance tłuszczowej, zanika, a co za tym idzie – zwiększa się prawdopodobieństwo przejadania się w przypadku powrotu do jedzenia. 

Bazowym przykładem jest tu eksperyment głodowy w Minnesocie, który pokazał, że w przypadku długotrwałego głodu cierpi zarówno nasz organizm jak i funkcjonowanie psychiczne (pojawia się uogólniony niepokój, epizody depresji, obniżony nastrój, problemy z koncentracją, nerwowość, drażliwość itp.)

Jak przebiega extreme hunger i jak długo może trwać?

Proces EH jest dla większości osób trudny, ponieważ łączy się ze zmianą masy ciała i wyjściem poza strefę komfortu (jedzenie dużo większych ilości jedzenia niż do tej pory, często też większych niż osoby bliskie). Ta wartość może wahać się w granicach 5-6 tysięcy kalorii dziennie, ale też więcej. Najchętniej sięga się wtedy po produkty wysokoenergetyczne, bogate w węglowodany i tłuszcze, które zapewniają szybki dostęp do kalorii.

I nie ma w tym nic złego, ponieważ jest to biologiczna potrzeba odbudowy, nie tylko masy ciała ale również jego wnętrza: tkanek, kości, organów i nerwów. Po czasie ograniczeń kalorycznych cały organizm potrzebuje odżywienia – co do komórki. Na wszystko potrzeba czasu. Okres trwania jest zależny od stopnia wyniszczenia i indywidualnych potrzeb organizmu. Najważniejsze jest to, aby nie walczyć z fizjologią i zaufać swojemu ciału – nie rzucać się na nowo w wir głodówek, diet, intensywnych treningów. Warto, aby w tym czasie spożywać jedzenie nieprzetworzone.

Jak rozróżnić extreme hunger od głodu emocjonalnego oraz kompulsywnego objadania się?

Kompulsywne objadanie się – według kryterium diagnostycznych zaburzeń psychicznych DSM-V jest to nagła potrzeba zjedzenia dużej ilości pokarmu, spowodowana nakładaniem na siebie silnych restrykcji kalorycznych, poczuciem utraty kontroli czy niewytrzymywaniem presji oraz wyczerpywaniem się zasobów psycho energetycznych. 

Kryteria diagnostyczne DSM-V jednoznacznie wskazują, że w odróżnieniu od EH, kompulsywne objadanie się nie wiąże się z restrykcyjną przeszłością żywieniową oraz zachowaniami kompensacyjnymi (typu: przeczyszczanie bądź nadmierne ćwiczenia).

Kompulsywne objadanie się jest nagłą potrzebą zjadania dużej ilości jedzenia, często do granic przejadania się. Towarzyszy mu swego rodzaju „przymus” połączony z poczuciem utraty kontroli. Epizody kompulsywnego jedzenia nazywane są potocznie napadami podczas których spożywa się nienaturalne ilości pożywienia w bardzo szybkim tempie, często nawet nie odczuwając przyjemności z smaku. Pojawiające się potem dolegliwości (ból brzucha, żołądka etc.) oraz wyrzuty sumienia potęgują wyrzuty sumienia i negatywny obraz siebie napędzające do silnej samokrytyki i złości. Idąc tworzącym się błędnym kołem, kolejny napad pojawia się, gdy napięcie narasta, samopoczucie maleje, frustracja kumuluje się, a zasoby psychoenergetyczne szybko wyładowują się.

Jeśli chodzi o jedzenie emocjonalne – jak sama nazwa wskazuje, jest to jedzenie pod wpływem emocji, a zachowanie to ma na celu zredukowanie pojawiającego się napięcia. Nie musi prowadzić do przejadania się, jednak samo jedzenie jest strategią radzenia sobie z trudnościami, w szczególności z emocjami takimi jak stres, złość czy smutek. Dodatkowo, możemy mówić o jedzeniu emocjonalnym, kiedy pojawia się nagła i niespodziewana potrzeba zjedzenia czegoś (zazwyczaj) konkretnego. Osoba wcale nie musi być głodna, jednak sam akt smacznego jedzenia sprawia, że czuje się odprężona i zadowolona. 

Czy extreme hunger może wystąpić długo po wyjściu z zaburzeń odżywiania?

To zależy. Od osoby, od organizmu, od rodzaju zaburzeń odżywiania ale też stylu odżywiania się przez okres choroby oraz od procesu zdrowienia. Niekiedy EH pojawia się na początku zdrowienia, a u innych na końcu bądź w trakcie. Może to trwać kilka tygodni, wydłużając się do kilku miesięcy. Każda z tych sytuacji jest jak najbardziej w porządku i zgodna z potrzebami organizmu.

Niewątpliwie pomocna jest opieka dietetyka/ psychodietetyka w celu odpowiedniego prowadzenia, wprowadzenia edukacji żywieniowej i głębszego samopoznania na płaszczyźnie ciała.

Julia Droś

Absolwentka psychologii klinicznej we wrocławskiej filii Uniwersytetu SWPS. Z nowoczesnego biura w korporacji przeniosła się do publicznego ośrodka leczenia uzależnień, gdzie na nowo odkryła swoje zamiłowanie do psychologii klinicznej. Wcześniej zdobywała doświadczenie na oddziale psychiatrii dziecięcej, w warsztacie terapii zajęciowej i w domu dziecka. Pasjonatka jogi i biegania, która nigdy nie odmówi dobrej kawy.

Katarzyna Gaber

Magister psychologii, absolwentka UP w Krakowie (specjalność kliniczna). Ukończyła Studium Zaburzeń Odżywiania w Ogólnopolskim Centrum Zaburzeń Odżywiania we Wrocławiu, a także pierwszy stopień Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Posiada liczne certyfikaty uzupełniające pracę jako psycholog. Współpracuje z Fundacją „Drzewo Życia”, prowadząc zajęcia z istoty choroby. Pomaga indywidualnie osobom z zaburzeniami odżywiania w ramach Centrum Pomocy Rodzinie. Zawodowo spełnia się również jako psycholog w jednej z szkół sportowych.