Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa), to zaburzenie o podłożu psychicznym. Polega ono na ograniczaniu przyjmowanego pokarmu, któremu towarzyszą silny lęk przed przybraniem na wadze oraz nierzeczywisty obraz własnego ciała.
Anoreksja to choroba, która w skuteczny sposób potrafi przekonać do siebie osobę chorującą, wytwarzając więź, która porównywana jest do przyjaźni. Jej objawy występują najczęściej w okresie dojrzewania – budowania własnej tożsamości i samopoznania. Osoba chora na anoreksję za miarę wartości własnej osoby wyznacza kształt i wagę własnego ciała. Czerpie ona satysfakcję z kontroli nad ciałem i jego czynnościami fizjologicznymi, jednocześnie obawiając się utraty tej kontroli. To uczucie lęku reguluje zachowanie osoby chorej i wokół niego koncentrują się jej przeżycia. Chęć ograniczenia spożywanych pokarmów wzmacniana jest przez szereg myśli, zarówno pozytywnych (jeśli powstrzymam się od jedzenia, udowodnię swoją silną wolę), jak i negatywnych (nie mogę znieść wyglądu mojego ciała, dlatego powstrzymam się od jedzenia). W efekcie osoba chora znajduje się w błędnym kole myśli i nawyków, które wraz z rozwijaniem się anoreksji coraz trudniej jest przezwyciężyć.
Występowanie anoreksji może mieć swoją przyczynę w sposobie funkcjonowania rodzin osób chorujących. Za charakterystyczne dla ich relacji uznaje się uwikłanie, nadopiekuńczość, sztywność, nieumiejętność rozwiązywania konfliktów oraz włączanie dziecka w spory rodziców. Niejasno określone role poszczególnych członków rodziny, brak hierarchii, ale także wysokie wymagania i pochwała kontroli własnych potrzeb sprzyjają wytworzeniu się poczucia ograniczonej autonomii i trudnościom w zdefiniowaniu własnej tożsamości osoby chorującej. Choroba staje się więc elementem budującym wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa, który służy zachowaniu rodzinnej homeostazy. Uniemożliwia to docieranie rozbieżnych lub obcych sygnałów z zewnątrz i stanowi symbol lojalności wobec członków rodziny.
Opisane powyżej objawy mogą występować pojedynczo, razem lub w formie mieszanej. Kryteria diagnostyczne nie powinny być jedynym wyznacznikiem diagnozy. Każde zaburzenie odżywiania może występować w formie atypowej, która także wymaga wsparcia i pomocy rodziny oraz specjalistów.